Commission I - Locomotion


Commission Chair: Janet Taylor Australia
Latest Report: 2013 Report

Biomechanics Section

Subcommission Chair: Andrew Biewener USA

Muscle Section

Subcommission Chair: David Hood Canada
Subcommission Members: Roberto Bottinelli Italy
Terence Partridge
Ronald Terjung

Motor Control Section

Subcommission Chair: Serge Rossignol Canada
Subcommission Members: Sten Grillner Sweden
Jens Nielsen Denmark
Andrew Schwartz USA
Kaoru Takakusaki None

Exercise & Work Section

Subcommission Chair: Asker Jeukendrup
Subcommission Members: F.W. Booth USA
Mark Hargreaves Australia
Joe Houmard USA

Commission II - Circulation & Respiration


Commission Chair: Ryuji Inoue Japan
Latest Report: 2013 Report

Cardiovascular Section

Subcommission Chair: Ryuji Inoue Japan
Subcommission Members: D.J. Beech UK
Antonio Carlos Campos de Carvalho Brazil
Andre Kleber None
Michael Kotlikoff None
Satoshi Matsuoka None
David Paterson None
Hikaru Suzuki None

Respiratory Section

Subcommission Chair: Peter Barnes UK
Subcommission Members: Hisamichi Aizawa Japan
Jon Lundberg None
Roger Marthan None
Pieter Sterk None
Peter Wagner

Microcirculation Section

Subcommission Chair: Gerald Meininger None
Subcommission Members: Nicola Brown UK
Cor De Wit Germany
William Jackson None
Suthiluk Patumraj None
Christopher Sobey None
David Zawieja None

Commission III - Endocrine, Reproduction & Development


Commission Chair: Ludmila Filaretova Russia

Reproduction

Subcommission Member: Sandy Davidge Canada

Neuroendocrinology

Subcommission Member: Dave Grattan New Zealand

Development

Subcommission Member: Janna Morrison None

Reproduction & Endocrinology

Subcommission Member: Ron Magness None

Reproduction & Development

Subcommission Member: Abigail Fowden United Kingdom

Development & Endocrinology

Subcommission Member: Michael Symonds None

Commission IV - Neurobiology


Commission Chair: Katsuhiko Mikoshiba Japan
Latest Report: 2013 Report

Motivation & Emotion

Subcommission Chair: Joseph Ledoux

Computational Neuroscience

Subcommission Chair: Henry Markram

Development & Degeneration

Subcommission Chair: Gabriella D'Arcangelo USA

Plasticity, Memory & Learning

Subcommission Chair: Graham Collingridge UK
Subcommission Members: Cliff Abraham New Zealand
Denise Managhan-Vaughan None
Yu Tian Wang None

Somatosensory & Pain

Subcommission Chair: Walter Zieglgansberger

Autonomic Physiology

Subcommission Chair: Janet Keast
Subcommission Members: Ruud Buijs Mexico
Alastair Ferguson Canada
Gary Mawe None
Klaus Unsicker None

Commission V - Secretion & Absorption


Commission Chair: René Bindels The Netherlands
Latest Report: 2013 Report

Commission VI - Molecular & Cellular Physiology


Commission Chair: Jens Rettig Germany
Latest Report: 2013 Report

Transporters & Channels

Subcommission Chair: Reinaldo Di Polo Venezuela
Subcommission Members: Luis Beauge Argentina
Ernesto Carafoli Italy
Angela Dulhunty Australia
David Gadsby USA

Mitochondria & Other Organelles

Subcommission Chair: Rosario Rizzuto

Signal Transduction

Subcommission Chair: Pierluigi Nicotera

Commission VII - Comparative Physiology: Evolution, Adaptation & Environment


Commission Chair: Tobias Wang Denmark
Latest Report: 2013 Report

Ecological & Evolutionary Section

Subcommission Chair: Peter Frappell Australia

Thermal Section

Subcommission Co-Chairs: Michal Horowitz Israel
Nigel Taylor
Subcommission Members: Gloria de Souza Brazil
Andrea Fuller South Africa
Ruediger Gerstberger Germany
Glen Kenny Canada
Stephen Kent Australia
Robin McAllen Australia
Igor Mekjavic Slovenia
Kei Nagashima Japan

Environment Section

Subcommission Chair: Yvon Le Maho
Subcommission Members: Mike Fedak UK
David Goldstein USA
Alex Ip Republic of Singapore
Barry Lovegrove South Africa
Berry Pinshow Israel

Undersea Section

Subcommission Chair: Terrie Williams
Subcommission Members: Patrick Butler UK
Paul Ponganis United States

Gravitational Section

Subcommission Co-Chairs: Andrea Fuller South Africa
Glen Kenny Canada
Subcommission Members: Stephen Kent Australia
Robin McAllen Australia
Igor Mekjavic Slovenia
Kei Nagashima Japan

Commission VIII - Genomics & Biodiversity


Commission Chair: Yang-Sook Chun Korea
Latest Report: 2013 Report

Members - Comm. VIII

Subcommission Members: Charles Auffray France
Chris Daniels Australia
L. Eric Huang USA
Kevin Mitchell Ireland
Noriko Osumi Japan